|
|
Zobu kariess, profilakse un zobu kariesa ārstēšana
Kariess - tas ir zoba cieto audu bojājums kariesu izraisošas miklofloras darbības rezultātā. Zoba kariess - neatgriezenisks process. Jo ātrāk ir uzsākta ārstēšana, jo mazāks postījums tiek nodarīts zobam, līdz ar to mazāk nepatīkamu sajūtu pacientam.
Kariesa rašanās cēloņi:
Slikti tiek ievērota zobu higiēna; lielu daudzumu cukura un balto miltu saturošas pārtikas lietošana uzturā, vitamīnu, kalcija un fosfora trūkums organismā, svaigu augļu un dārzeņu nepietiekamība uzturā; fosfora nepietiekamība dzeramajā ūdenī; ekoloģija; iedzimtība. Bieži kariesa rašanās ir saistīta ar grūtniecību, kuras laikā notiek sievietes organisma fizioloģiska pārkārtošanās, ir lielākas prasības pēc kalcija. Kariesa attīstību bērnam veicina nepareizs uzturs un mātes slimības grūtniecības laikā.
Kariesa sākumstadijā parasti nav sūdzību. Tālākajā tā attīstībā bojātā zoba emalja kļūst mīksta: rodas primārais kariess. Šajā periodā parādās jūtīgums pret saldu, skābu, pret zobu birstītes pieskaršanos. Procesa attīstība izraisa dentīna bojājumu un karioza dobuma veidošanos (sekundārais kariess). Turpmākajā gaitā kļūst mīksts zoba dentīns, rodas asas sāpes, uz bojātās vietas nokļūstot ēdienam, karstam vai aukstam ūdenim, taču sāpes pāriet pēc kairinājuma novēršanas (dziļais kariess).
Ja pacients savlaicīgi nedodas pie ārsta un kariozais process netiek apturēts, emaljas un dentīna bojājumus izraisošās baktērijas nokļūst zoba mīkstumā (pulpā) un rodas tās iekaisums - pulpīts. Neizārstēta pulpīta rezultātā iekaist zoba sakni aptverošie audi.
Atcerieties: ārstēšanai kariesa sākumstadijā pietiek ar vienkāršu plombas ievietošanu, taču laikā, kad process ir jau ielaists, ir nepieciešama nopietnāka ārstēšana un līdz ar to arī lielāki līdzekļi.
|